fbpx
Artykuły

Najbardziej niespodziewany kryzys w historii – koronawirus

Jak pewnie dobrze wiesz, jesteśmy w trakcie największej od 12 lat recesji na światowych rynkach.
Wiele firm upada, zawiesza działalność, miliony ludzi traci pracę. 
Dlaczego niektóre firmy podczas kryzysu bankrutują, natomiast inne odnotowują ogromne wzrosty?

W marcu 2020 prawie 50 tysięcy polskich firm zawiesiło swoją działalność.
„Tarcza antykryzysowa” to nieśmieszny żart.
Wysokość budżetu na likwidacje skutków wynosi 50 mld zł, tyle samo na ten cel zaplanowały Czechy, które mają o polowe mniejsze PKB.
W USA w ostatnim tygodniu marca prawie 7 milionów osób straciło pracę.


To wykres indeksu S&P 500, czyli 500 największych spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie.
Możemy zauważyć na nim pewną zależność, prawda? Zwykle co 8-13 lat występuję jakieś niespodziewane załamanie na całym świecie. 

To trochę tak jak tą z zimą, która co roku zaskakujące kierowców.

Czarny poniedziałek w 1987, bańka dot-com w 2001, ostatni wielki kryzys z 2008 roku. 
I o to nadchodzi on, kryzys koronawirusowy 2020, swoją drogą, masz pomysł na jakąś fajną nazwę na obecną recesję? Koronakryzys? Czekam na odpowiedzi w komentarzu.

Dlaczego jednak tak wiele firm upadło skoro wszyscy doskonale wiemy że kryzys jest pewny i do tego regularny?

Wiele osób w okresie wzrostu gospodarczego nie przejmuje się budowaniem poduszki finansowej, inwestowaniem czy zabezpieczaniem kapitału. Przedsiębiorcy, mimo tego, że mają pojęcie na temat ekonomii i finansów, też często tego nie robią.

Mało która firma ma zbudowaną poduszkę finansową pozwalającą funkcjonować jej kilka miesięcy bez żadnego przychodu. Niewiele firm ma opisane procedury bezpieczeństwa na wypadek kryzysu, konieczności pracy zdalnej i tym podobnych. Za to większość firm “inwestuje” w nowe auta, większe biura, bezsensowne gadżety firmowe oraz marketing który nie działa.
Właśnie teraz nadchodzi moment, kiedy następuje największy przepływ kapitału i udziału w rynku od osób, które zawczasu nie przygotowały się na nadciągający kryzys do osób, które to zrobiły.
Przedsiębiorstwa, które były odpowiednio przygotowane, mogą teraz przechwycić klientów, pracowników, nieruchomości i inne zasobów od firm, które nie były przygotowane.

Kryzys nie tylko wiąże się z bankructwem. Dla niektórych to ogromna szansa.

Jeśli zaczniesz jakikolwiek projekt w tym momencie, masz znaczenie większe szanse na powodzenie niż kiedykolwiek wcześniej! Za chwilę wszystko zacznie wzrastać i właśnie wtedy będzie okres najlepszego rozwoju dla większości firm.

Właśnie nadciąga ten idealny moment, na który czekałeś z realizacją swojego pomysłu na biznes. Wiele największych firm zaczynało właśnie w okresie recesji. Na pewno znasz firmy takie jak Airbnb, Uber, Zalando, Instagram, Pinterest, WhatsApp czy DropBox to tylko kilka przykładów firm założonych tylko podczas ostatniej recesji.

Jak pewnie wiesz, biznes to gra długodystansowa, nie wierz w bajki o milionie w pierwszym miesiącu działania firmy zbudowanej od zera. Średnio, dojście do pierwszego miliona zajmuje około 7 lat.
Teraz pomyśl co może nie stać w najbliższych 7 latach?
Najprawdopodobniej czekają nas bardzo dynamiczne wzrosty.

Wniosek jest taki, że jeśli ruszysz się z miejsca i zaczniesz teraz pracę nad swoją firmą, to najprawdopodobniej zdążysz nie dorobić przed kolejnym kryzysem 🙂
Jednak pamiętaj o takich rzeczach jak na przykład: zbudowanie poduszki finansowej na conajmniej 3 miesiące

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *